Nie ma nic odkrywczego w stwierdzeniu, że centrum Warszawy jest lo-fi. Szumią auta i budowy, szumi wiatr w przeciągu monumentalnej jezdni – Alei Jerozolimskich. Z szumu wyłania się życie w stosownej do szumu formie – w komunikacyjnym tempie. Wokół Ronda De Gaulle’a ludzie mrowią się, spiesząc do pracy, z pracy lub w pracy. Takie otoczenie oraz rytm, jaki ono wymusza odbijają się na samopoczuciu oraz percypowaniu tej okolicy przez osoby, które z niej korzystają.
W Domu w Alejach – nowej filii Domu Kultury Śródmieście chcemy oferować przede wszystkim wytchnienie. Można do nas przyjść, by odciąć się od tego, czym doświadcza nas nasze sąsiedztwo. Za darmo zagrzać miejsce, by porobić coś lub nie robić nic. Temu drugiemu służy pokój najbliżej wejścia – Święty Spokój. Można w nim odpocząć od zgiełku i szumu, szczególnie, że wyposażony jest w wygłuszające słuchawki.
Pozostałe przestrzenie służą swobodnym działaniom; można w nich się poruszać, pomalować, czy pomajsterkować. Można też zrobić próbę, nagrać podcast lub w świetnych warunkach obejrzeć film, czy posłuchać reportażu.
Wspomniane wytchnienie oznacza też odpoczynek od natłoku obrazów, przeradzającego się w ich kompulsywną konsumpcję. W związku z tym chcemy promować alternatywne sposoby percypowania sztuki. W dodatku takie, które stymulują empatię i porozumienie. Percepcja słuchowa pozwala na intymny wgląd w ludzkie historie, przybliżając osoby mówiące do słuchających, umożliwiając zanurzenia się w opowieść i świat osoby mówiącej. Ma ogromny potencjał do budowania i wzmacniania relacji. Stąd nasze zainteresowanie radiowym reportażem artystycznym. Liczymy, że zarazimy publiczność dźwiękoczułością.
22 marca o 18:00 w Domu w Alejach (Al. Jerozolimskie 2) we współpracy z Fundacją Audionomia inaugurujemy cykl „Film bez Obrazu”. To seria wydarzeń poświęconych radiowemu reportażowi artystycznemu. Każde spotkanie będzie polegało na emisji dzieła sztuki radiowej oraz rozmowie z jego autorką/autorem. Trwająca od marca do czerwca seria będzie poświęcona „miastu” zarówno w warstwie tematycznej, jak i formalnej. Posłuchamy opowieści z m.in. Wrocławia, Warszawy i Lublina oraz wnikniemy w ich dźwiękowe reprezentacje. Cykl otworzy spotkanie z Magdą Skawińską ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia wokół reportażu „Nikifor z Trójkąta” traktującym o wrocławskim artyście Jakubie Plączkowskim. Jest to również historia o wrocławskim Trójkącie – obszarze wyznaczonym granicami trzech ulic, owianym mroczną sławą kryminalnych incydentów, które miały tam miejsce.
Na przestrzeni kolejnych miesięcy zapraszamy na kolejne wydarzenia:
Kwiecień – „Modlitwa zapomnianej”, Kasia Michalak, Polskie Radio Lublin
Maj – „Muzyk, kompozytor i ja”, Ania Dudzińska
Czerwiec – „Miasto-dźwięczność”, Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, Polskie Radio Lublin
Zapraszamy!