Po opublikowaniu bezpłatne egzemplarze książki zostaną dostarczone do 3000 edukacyjnych placówek publicznych. Na stronie www Fundacji (zakładka „dla nauczycieli”) znajdziecie bezpłatne audiomateriały, do samodzielnego wykorzystania przez edukatorów. Do udziału w projekcie zgłosili się tacy twórcy, jak Marcin Dymiter czy Izabela Dłużyk. W ciągu kilku następnych lat planujemy dotrzeć do pozostałych szkół publicznych i prywatnych oraz przedszkoli w Polsce.
O Fundacji Audionomia
Organizacja powstała w 2021 roku. Tworzą ją byli i obecni reportażyści dźwiękowi, a także badaczki gatunku reportażu oraz dokumentu artystycznego z całej Polski, m. in: Katarzyna Michalak, Magdalena Świerczyńska-Dolot, Bartosz Panek, Joanna Bachura-Wojtasik, Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, Eliza Matusiak, Kinga Sygizman, Anna Dudzińska, Hanna Bogoryja-Zakrzewska, Wanda Wasilewska. Członkowie Zarządu oraz Rady Fundacji mają wieloletnią praktykę w pracy z opowieścią dźwiękową, z człowiekiem i jego emocjami. Są
laureatami wielu prestiżowych nagród w dziedzinie reportażu dźwiękowego, w tym najważniejszych wyróżnień światowych i europejskich, takich jak Prix Italia (radiowy Oscar), Prix Europa, Prix Bohemia, Premios Ondas czy Medalu Urti. Większość swojego zawodowego życia, słuchają świata i drugiego człowieka….
Fundacja organizuje coroczną Ogólnopolską Konferencję Reportażu Dźwiękowego, a także Konkurs na najlepszy reportaż dźwiękowy w Polsce „Audionomia Award”. We współpracy z ekologami akustycznymi Audionomia informuje o skutkach smogu akustycznego, zagrożeniach wynikających z nieumiejętności uważnego słuchania, a także działa u podstaw – prowadzi warsztaty uważnego słuchania w szkołach, przedszkolach i na uczelniach w całej Polsce. Świadomi zagrożeń współczesnego „niewysłuchanego” świata, członkowie Fundacji chcą wrócić do
korzeni, uruchomić pierwotny zmysł słuchu.
Z wprowadzenia do książki:
W naszym kraju jest ponad piętnaście tysięcy szkół podstawowych, do tego dochodzą placówki prywatne i przedszkola. Placówki rozsiane po różnych małych i większych miejscowościach łączy jedno – brak audioedukacji, czyli nauki uważnego, skupionego, pogłębionego słuchania. Doświadczenia członków Fundacji udowadniają, że uważnego słuchania można i trzeba się nauczyć. Powoli, krok po kroku. W tej książce będziemy trzymać Cię za rękę, dzięki opracowanym przez nas scenariuszom zajęć dla dzieci. Zaproponujemy bibliografię, abyś mógł zgłębić
swoją wiedzę w zakresie teorii dźwięku i zmysłu słuchu. Podpowiemy narzędzia, aplikacje, gry dźwiękowe i inne projekty, które mogą przydać się na lekcji. Ta książka powstała z pasji wielu ludzi. Pasji do opowieści dźwiękowej i rozwijania wyobraźni.
Będziemy szczęśliwi, jeśli proponowanych przez nas dźwięków będziesz słuchał ze swoimi podopiecznymi, a potem rozmawiał o nich. Dzieci nie zawsze potrzebują używania tabletów czy laptopów. Dużo częściej potrzebują wyciszenia, skupienia, a przede wszystkim odpowiedzialnego, przyjaznego i wrażliwego mentora, który rozbudzi w nich zainteresowanie brzmieniem świata. Otwórz uszy i słuchaj!
Jak zdobyć książkę?
Napisz do nas maila na: fundacja.audionomia@gmail.com Odezwiemy się do Ciebie, a Ty przekażesz nam adres, na jaki mamy wysłać książkę. Nakład 3000 egzemplarzy!
Partnerem projektu jest Fundacja PZU, Fundacja Spiżarnia oraz Stowarzyszenie na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach – Komfort Ciszy.