Magdalena Sasin: Filmy przygotowałam na podstawie swoich doświadczeń z prowadzenia warsztatów “Dźwięki wokół nas”, które odbywały się w Filharmonii Łódzkiej jeszcze przed pandemią. Zajmuję się nie tylko dźwiękami muzycznymi, ale wszelkimi odgłosami, jakie docierają do ludzkich uszu. Analizuję ich wpływ na samopoczucie i nastrój, zastanawiam się, jakie informacje mogą przekazywać, zwracam uwagę na znaczenie ciszy. Przyglądam się wykorzystaniu dźwięków przez kompozytorów.
Filmy stworzone zostały także z myślą o uczniach szkół artystycznych. Badania wskazują, że właśnie osoby uczące się gry na instrumentach mają często zawężone pojmowanie zjawisk dźwiękowych. Jak mówi Magdalena Sasin, wynika to z koncentracji na muzyce wcześniejszych epok (jej wykonywaniu i słuchaniu). Powoduje to, że uczniowie utożsamiają wartościowe dźwięki z dźwiękami stricte muzycznymi, wydobywanymi przez tradycyjne instrumenty. Z drugiej strony często nie zauważają, że taka muzyka też może być hałasem – wtedy, gdy jest nadmiarowa, niepożądana w danym miejscu i momencie.
Filmy nagrano w Filharmonii Łódzkiej, a także ogrodzie zoologicznym, na dworcu kolejowym, w parku, czy na ulicach miasta. Po to, by pokazać, jak różnorodna jest audiosfera.
Magdalena Sasin: Wysłuchałam koncertu na misy tybetańskie, odwiedziłam Muzeum Kinematografii, a nawet zajrzałam do komory bezechowej Politechniki Łódzkiej. Każdy odcinek kończy się zadaniem do wykonania dla widzów, które utrwala zdobyte wiadomości i pobudza kreatywność.
Cykl filmów znajdziecie tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=cXlxkY763sU
chcesz współtworzyć ten dział? napisz magda@audionomia.pl