Istotą tej odmiany gatunku nie jest dokumentacja, zatem wpisane są w nią elementy fikcjonalne, inscenizacja, autorska interpretacja rzeczywistości. Oparcie na faktach nie jest najważniejszym czynnikiem definiującym słuchowisko dokumentalne. Ważne jest to, co scenarzysta i reżyser robią z tymi faktami, wplatając je w opowieść, która to będzie prezentować autorską bądź reżyserską prawdę. W pewnym sensie słuchowisko dokumentalne jest „tworem sztucznym”, kreacją człowieka, prezentującą jakiś zamysł i twórczy koncept realizowany przez zespół ludzi. Pomimo wykazywania różnego stopnia związków z rzeczywistością i prawdą, gatunek ten wyposażony jest w filtr autorskiej interpretacji, przejawiającej się choćby w wyborze dokumentów, materiałów archiwalnych, głównej linii fabularnej. Radiowa opowieść dokumentalna przenosi słuchacza w inne światy i sfery nowych doświadczeń, dostarcza mu ważnej wiedzy, niekiedy rzuca nowe światło na kwestie powszechnie znane. Zaczyna się od wyboru tematu, hipotezy albo serii pytań, przez powstanie scenariusza, czasem wybór materiałów archiwalnych dokumentujących temat, następnie wybór obsady aktorskiej, próby. Jest cyzelowana i formowana na każdym etapie od pomysłu do radiowej realizacji, aż osiągnie przykuwający uwagę początek, narastającą dramaturgię wydarzeń, przez punkty zwrotne, punkt kulminacyjny i dające wytchnienie zakończenie utworu, jego audialne wybrzmienie, swoisty czas na refleksję.
Definiujący słuchowiska dokumentalne stosunek do rzeczywistości, przekładający się na ich formę, pozwala, moim zdaniem, na zaproponowanie trzech typów słuchowisk dokumentalnych: po pierwsze – są to słuchowiska oparte na dokumentach, wspomnieniach, listach, materiałach archiwalnych; po drugie – słuchowiska oparte na dokumentach, wspomnieniach, listach, materiałach archiwalnych ALE wzbogacone współczesnymi materiałami reporterskimi, reportażowymi, rozmowami z prawdziwymi bohaterami; po trzecie – słuchowiska traktujące o historii, wydarzeniach, bohaterach autentycznych, w których dzieje przeszłe stanowią punkt wyjścia do opowiedzenia autorskiej historii. Mieszczą się w tej grupie także adaptacje literatury faktu.
O każdej z wymienionych kategorii wraz z przykładami pisać będziemy na portalu regularnie. Bądźcie z nami. Zapraszamy do współpracy: joanna@audionomia.pl