O głosie, emocjach, twardym kaukaskim charakterze oraz o budowaniu bliskiej relacji reportera z bohaterem rozmawialiśmy wczoraj w Mediatece Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.
Swój reportaż “Człowiek śpiewający sercem” prezentowała Agnieszka Czyżewska-Jacquemet z Polskiego Radia Lublin, a po odsłuchu odkrywała przed słuchaczami kulisy powstania audycji. “Człowiek śpiewający sercem” to opowieść przedstawiająca historię Ashota Martyrosyjana z Armenii, któremu śpiew dał sławę, a w Polsce pozwolił przetrwać najcięższe chwile. W myśl kaukaskiej tradycji śpiewak, tak jak poeta, nie jest zwykłym człowiekiem, lecz ma duchowy dostęp do sfer nadprzyrodzonych. Jego śpiew zawiera w sobie element magiczny, może wpłynąć na ludzki los, wytłumaczyć porządek świata. Ashot Martyrosyjan dar śpiewu otrzymał od swoich przodków. Od dziecka pieśń prowadzi go przez życie.
Reportaż otrzymał główną nagrodę w kategorii “Audycje o muzyce” na Konkursie Prix Europa 2019.
Gosia Moraczewska – studentka Uniwersytetu Gdańskiego, pisze:
Reporterka odwiedza Ashota przez trzy lata, zadając mu pytania. O Armenię, o prowadzony przez Ashota stragan z biżuterią i wreszcie o piosenki. O nich mężczyzna opowiada najchętniej. Mogłoby się wydawać, że jest to historia o wydawaniu wymarzonej płyty. O początkach tego pomysłu, trudnych chwilach w produkcji czy konfliktach z zespołem. Ale płyta jest tylko tłem dla narracji o znaczeniu muzyki w życiu Ashota. Słyszymy przecież, że śpiewa nawet przy parzeniu kawy. Mówi o tym, jak ważne są dla niego utwory w rodzimym języku albo o jego kraju. Nie chodzi mu o sławę czy pieniądze. Chce śpiewać, bo to daje mu poczucie, że żyje.
Zainteresowanie publiczności wzbudził sposób, w jaki Agnieszka Czyżewska-Jaquemet zbierała materiał i decydowała o kształcie historii. Podczas rozmowy okazało się, że Ashot bardzo długo otwierał się przed reporterką, a niektóre wypowiedzi zostały uzyskane tylko dzięki temu, że zawiązała się między nimi bliższa znajomość.
Dziękując słuchaczom za półroczny projekt, Magda Świerczyńska-Dolot – prowadząca spotkanie – zapraszała do udziału w kolejnych działaniach Fundacji w roku 2024. Reportaż w Gdańsku i spotkania z opowieścią dźwiękową będą się rozwijały, co do tego nie ma żadnych wątpliwości.
Reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet zakończył “Film bez Obrazu” w Gdańsku. Cykl spotkań z dźwiękowymi reportażami i dokumentami artystycznymi oraz ich autorami, czołowymi polskimi autorami historii dźwiękowych, zainaugurowaliśmy w Europejskim Centrum Solidarności wiosną 2023 roku. Organizatorem projektu była Fundacja Audionomia, jego partnerem ECS. Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.