Tytułu najlepszego dokumentu radiowego Prix Europa 2022 otrzymała praca zatytułowana „Pearl” autorstwa Yasminy Hamlawi. Ta opowieść o okaleczaniu żeńskich narządów płciowych jest zarówno wstrząsająca, jak i piękna. Główna bohaterka Fos, która w Somalii przeszła barbarzyński, zwyczajowy zabieg kobiecego obrzezania, zabiera nas w kolejne kręgi piekła, w którym kobietom nic nie zostało oszczędzone. Autorka buduje dramaturgię opowieści zaczynając od happy endu, po czym rezygnuje z linearnego odtwarzania faktów na rzecz emocji układających się w pełną napięcia sinusoidę, na której momenty humorystyczne sąsiadują z najgłębszym smutkiem. Opowieść niosą doskonale nagrane głosy, sceny i specjalnie skomponowana do audiodokumentu minimalistyczna muzyka grana na wiolonczeli. Dźwięki skrzą się i migoczą niczym perły w naszyjniku zapłakanej panny młodej, a elegancja formy podkreśla jeszcze bardziej okrucieństwo samej opowieści.
Zdobywca Prix Europa Special Commandation – audiodokument „I’ll Send You Butterflies” Mary-Elaine Tynan i Tima Desmonda to wyjątkowy reportaż dźwiękowy, pełen dramatycznych, wzruszających i radosnych momentów. Kiedy Mary-Elaine dowiaduje się, że jej matka Margaret cierpi na stwardnienie zanikowe boczne i pozostało jej już niewiele czasu, w porozumieniu z rodziną postanawia dokumentować ostatnie wspólne miesiące. Dzięki bliskim i nie zawsze idealnym nagraniom słuchacz staje się częścią opowieści, która pokazuje miłość, troskę rodziny i uświadamia, że czy tego chcemy czy nie śmierć jest integralną częścią życia.
Praca Love Lyssaridesa „Ekero Swindler – laureat Prix Europa 2022 dla najlepszego serialu dokumentalnego – też zaczyna się od osobistego wątku, drobnego oszustwa, którego ofiarą padł sam autor. Szybko jednak okazuje się, że nieuczciwy sprzedawca wózka spacerowego to oszust o międzynarodowym doświadczeniu. Serial opiera się na precyzyjnej, niepozbawionej autoironii narracji, która podporządkowuje sobie pozostałe elementy akustyczne. Napięcie dramaturgiczne mistrzowsko budują kolejne zwroty akcji i suspens.
Podobnie buduje swoją opowieść Patrizia Schlosser autorka „Suicide Mission”, pracy, która w tym roku otrzymała Prix Europa Special Commandation w kategorii serialu. Autorka wraca do zamachu, który miał miejsce w trakcie olimpiady w Monachium w 1972 roku. Pokazuje go zarówno z perspektywy rodzin ofiar jak i jednego z policjantów, który brał udział w zakończonej fiaskiem misji ratunkowej. Bohaterowie obydwu wątków spotykają się w finałowym odcinku a narracja jest tylko dopełnieniem nagrań terenowych. Autorka dzięki ogromnej pracy dokumentacyjnej odkrywa nowe fakty i zaskakujące powiazania w świecie wielkiej polityki.
Na koniec jednak łyżka dziegciu czyli mały bemol, który niestety miał wpływ na brzmienie i odbiór wielu zaprezentowanych reportaży dźwiękowych. Często autorzy zafascynowani tym, że mają techniczne możliwości nagrania w zasadzie wszystkiego, nie potrafili sobie odmówić włączenia pewnych nagrań do swojej opowieści. Nawet w nagrodzonych audiodokumentach zdarzały się momenty epatowania dosłownością i nadmiarem szczegółów tak, jakby autorzy stracili wiarę w znaczenie dźwięku, siłę wyobraźni i wrażliwość słuchających.
Wszystkie 4 nagrodzone prace można odsłuchać kontaktując się mailowo z autorką agnieszka.czyzewska@radio-lublin.pl audiodokument „Stroiciele” dostępny dla wszystkich w podkastach Radia 3,5,7