Witam Państwa w kolejnej audio recenzji, w kolejnej recenzji do słuchania. Oczywiście to rzeczy, które można znaleźć w przepastnych przestrzeniach internetu. Tym razem – to opowieść o naprawdę niezmierzonych przestrzeniach kosmicznych.
„Kieruj się w kosmos” – tak brzmi cykl podcastów/ serial podcastowy, dokumentalny, dźwiękowy, którego autorem jest – to nieprzypadkowa oczywiście zbitka – Jarosław Juszkiewicz: dziennikarz radiowy, lektor rozpoznawalny w całej Polsce, jak Polska długa, szeroka i zmotoryzowana. Oczywiście sam autor zaznacza to już na wstępie. Zresztą ten głos ciężko pomylić z jakimś innym środowiskiem i z jakimś innym lektorem.
Hasło „Kieruj się na południe” jest Państwu znane. Jest tym bardziej osłuchane wśród odbiorców Radia 357, ponieważ tak nazywa się nasz program (od poniedziałku do czwartku, od dziewiątej do dwunastej). Miałem też wielką przyjemność Jarka poznać osobiście, bo obaj z Radiem 357 współpracujemy i współtworzyliśmy nawet jeden inny, kosmiczny projekt.
Ten cykl dostał się nieprzypadkowo do nominowanych dzieł w ramach bestsellerów Empiku, bo jest to naprawdę niezwykła opowieść. Czytamy w zapowiedzi: „Skoro zdanie – Kieruj się na południe – stało się memem, to tym razem właśnie Jarosław Juszkiewicz zaprasza młodych słuchaczy – w najdalsze podróże.”
W dziewięciu odcinkach odwiedzimy: Międzynarodową Stację Kosmiczną, Księżyc, Marsa, Wenus, satelity Jowisza… ale polecimy też dużo, dużo dalej. W pierwszym odcinku tego podcastu (trwają około pół godziny każdy), zastanawiamy się wraz z autorem, czy istnieje życie poza naszą planetą, gdzie i jak go szukać – oraz jak wygląda codzienność – jeśli to właściwe określenie – na innych planetach. Wracamy więc – do tych początków, do opartych bardziej na poszlakach niż dowodach – poszukiwań obcych cywilizacji. Jarek opowiada nam o Roswell; o tym jak powstało pojęcie latającego spodka…
To, co słyszymy już na początku, to – mówiłem o tym w innych audio recenzjach – nieraz autor bardzo chce; natomiast jego „niuanse głosowo-warsztatowe”, nie dojeżdżają do celu, do zamierzonego poziomu produkcji. Tutaj oczywiście od samego początku słyszymy, że jest to człowiek nieprzypadkowy na swoim miejscu. Poza tym – prowadzenie tematu spotyka się na tym samym wysokim poziomie, z warsztatowymi niuansami głosowymi:)
Poza tym – gdzieś w zapowiedzi natrafiłem na informację, że to de facto opowieść, do której Jarek zbierał materiały latami, już od studiów; ponadto – jest też bezpośrednio związany z Obserwatorium Śląskim, dla którego tworzy rozmaite projekty. W tej produkcji wypowiadają się też rozmaici pracownicy tej kosmicznej instytucji.
Drodzy Państwo, jakie to jest?
Bardzo filmowe. Dzięki dynamicznej muzyce, która reaguje na zmiany wątków i zwroty akcji w prowadzonej opowieści.
Bardzo, bardzo urozmaicone dźwiękowo; sample, krótkie cytaty z wypowiedzi o kosmosie czy z kosmosu. Tych które doskonale wszyscy znamy. Ale również – postacie odgrywające pewne role oraz ciekawi rozmówcy, płynnie się zmieniający. Sam Jarek, który raz brzmi jak ze studia, a raz jak ze stacji kosmicznej.
No i dydaktyczne. Bardziej niż przygodowe. Niekoniecznie, żeby wszyscy widzowie w każdym wieku mieli tutaj obgryzać nerwowo paznokcie.
Ale – jak wspominaliśmy na początku, i jak wspomniane jest w zapowiedzi, to rzeczywiście oferta skierowana do młodszych słuchaczy. Upstrzona ciekawostkami. I to jest coś, co można sobie puścić całą rodziną podczas podróży samochodem. (Od tego Jarka się więc w samochodzie nigdy nie ucieknie). I to coś, co brzmi trochę jak audio guide podczas kosmicznej podróży lub spaceru po obserwatorium.
Ale – żeby to nie brzmiało jak jakaś ujma…. że jakaś opowieść musi wysadzać z siodła słuchaczy w każdym wieku. Nie, absolutnie. To jest najwyższa półka tego typu słuchowiska. Dziewięć odcinków w ramach EmpikGo.
Polecam w ogóle tę aplikację. Bardzo dużo różnych treści, podcastów, audiobooków, ale również takich właśnie oryginalnych produkcji. Ta – jest zdecydowanie jedną z flagowych, stąd też wyróżnienie w ramach wewnętrznych nagród. Więc? Moje serdeczne gratulacje i moje serdeczne polecenie Państwa uwadze. Tej kosmicznej podróży.
Krzysztof Tubilewicz