Ten model spotkania autorskiego, w którym autor tłumaczy jak pracował nad opowieścią i dlaczego zdecydował się na takie, a nie inne jej poprowadzenie, dotyczył w zasadzie wszystkich prezentowanych na konferencji audycji. W ciągu ostatnich kilku lat bardzo rozpowszechnił się model podcastowy opierający się przede wszystkim na wywiadzie, narracji autorskiej i muzyce z niewielkim dodatkiem dźwięków dokumentalnych. Amerykanie, Brytyjczycy, Skandynawowie i Niemcy bardzo często wykorzystują tę formułę, kładąc nacisk przede wszystkim na informacyjne walory dźwięku jako tworzywa opowieści. Walory tego formatu dobrze wykorzystali autorzy niemieccy, którzy przygotowali dokument o porwanym w Syrii wolontariuszu oraz Szwedzi, którzy opowiedzieli historię młodego ochotnika z oddziału cudzoziemców walczących po stronie Ukrainy.
Drugi nurt twórczości audio stara się poszerzyć pozawerbalną przestrzeń znaczeniowa dźwięku, który powinien budować własną osobną narrację. Laura Romero Valldecabres z Hiszpanii w audiodokumencie Retorno al nido (Return to the Nest) opowiedziała o okolicach Valencji gdzie na niezwykle ciekawym obszarze językowo kulturowym położony jest jeden z wyjątkowych rezerwatów przyrody. Głosy ludzkie, głosy ptaków, brzmienia pustych przestrzeni, dalekie i bliskie tła, nieoczekiwane sceny ułożyły się w opowieść o przynależności i miłości do miejsca, które nas ukształtowało.
Belgijska autorka Pauline Augustine odważyła się na opowiedzenie historii kobiety, która była aktywnym członkiem ETA w trzech językach bez tłumaczenia i bez pogłębionej dziennikarskiej warstwy faktograficznej. Powstała praca hybrydowa, niemal poetycka, nieoczywista w odbiorze i pozostawiająca słuchacza z wieloma pytaniami o konsekwencje życiowych wyborów. Jeśli chodzi o autorów z północy, to Nana Kristensen z Danii zabrała nas w dźwiękową podróż do małego miasteczka na Grenlandii. Bardzo blisko nagrane rozmowy o sprawach tylko pozornie błahych lub codziennych oraz wyraziste dźwięki ilustrujące surowość i prostotę życia na wyspie, stworzyły intymną, zmysłową i barwną historię o stracie, przemianie i odchodzeniu.