Philippe Lejeune****, wykładowca literatury na Uniwersytecie Paris–Nord, współzałożyciel i działacz Stowarzyszenia na Rzecz Autobiografii i Dziedzictwa Autobiograficznego, inspiruje do podejmowania badań nad formami dokumentalnymi, które charakteryzują dane społeczeństwo i żyjącego w nim człowieka. Dźwiękowa realizacja biografii, tak jak w przypadku omawianego słuchowiska Marty Rebzdy, związana jest z prawdą, z autentyczną postacią i zdarzeniami znajdującymi potwierdzenie w faktach, jednak jest to prawda pojmowana nie jako wartość bezwzględna, ale prawda przeżyć, subiektywna wizja prezentowanych zdarzeń i wspomnień. Sposób nagrywania audycji artystycznej oraz proces produkcji, począwszy od wyboru tematu, problemu, przez nagrania, konstruowanie dramaturgii, aż do zgrania i emisji, uwarunkowane zostały naturą radia, jego możliwościami i ograniczeniami. Uogólniając, słuchowiska dokumentalne opowiadają o realnych postaciach i wydarzeniach, pozostawiając autorowi miejsce na fabularyzację zdarzeń, pewne narracyjne zabiegi dookreślenia i wydobycia prawdy historycznej*****. W słuchowisku, podobnie jak w filmie, biografia postaci w różnym stopniu może się zbliżać lub oddalać od faktów. Podstawą fabuły oraz akcji słuchowiska jest bohater, który decyduje się działać, który reaguje na otoczenie, który się zmienia, rozwija, dojrzewa wraz z postępem fabuły. Nie chodzi tylko o udział postaci w wydarzeniach, ale przede wszystkim o jej dojrzewanie wewnętrzne, o pewne doświadczenia, przeżycia, odciskające piętno na psychice postaci. W teatrze radiowym nie ma bohaterów statycznych. Kreowana postać obdarzona zostaje przez twórców celem działania, to znaczy włączona w jakiś konflikt – z otoczeniem lub uwikłana we własny konflikt wewnętrzny. Bohater zawsze do czegoś dąży, czegoś pragnie, walczy z przeszkodami, odkrywa tajemnicę, próbuje uporać się z okrutną przeszłością. Realizację postulatów badawczych Ph. Lejeune’a odnaleźć można w omawianym dziele. I choć nie walory naukowe są z pewnością najistotniejsze dla słuchowiska „Siostra Hioba”, tylko życie i doświadczenia Barbary Sadowskiej, to trudno ich w tej realizacji nie dostrzec i nie docenić. Słuchacz otrzymuje ambitny przykład biograficznej literatury audialnej. Można powiedzieć, że życie Sadowskiej samo napisało scenariusz, ale to nie do końca prawda. Wiele wrażliwości i uważności musi mieć w sobie autor, by uchwycić i wydobyć te elementy historii, które najpełniej wybrzmią w radiu i oświetlą te wydarzenia, które z kolei mogą pełnić dominującą rolę w filmie lub w tekście drukowanym.
* Niezwykle wymowne zdanie „Barbara. Wilczyca z wyrwanym płodem” jest tytułem rozdziału książki Cezarego Łazarewicza „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2016, s. 227.
** Łazarewicz, s. 284.
*** zob. Agnieszka Tomczyszyn-Harasymowicz, „Dyscyplina duchowa pozaświadomych zajść psychicznych”, czyli o poezji Barbary Sadowskiej w ujęciu współczesnych jej poetów i krytyków, „Kwartalnik Opolski” 2014, nr 2/3.
**** Zob. Ph. Lejeune, Wariacje na temat pewnego paktu. O autobiografii, red. R. Lubas-Bartoszyńska, tłum. W. Grajewski i in., Universitas, Kraków 2001.
***** Zob. M. Przylipiak, Dialektyka powierzchni i głębi w filmie dokumentalnym, „Kwartalnik
Filmowy” 2006, nr 54/55, s. 158.
Słuchowisko “Siostra Hioba” do odsłuchania na stronach Polskiego Radia Barbara Sadowska, mama Grzegorza Przemyka. “Siostra Hioba” – słuchowisko Marty Rebzdy [POSŁUCHAJ] – Jedynka – polskieradio.pl
Recenzję przygotowała Joanna Bachura-Wojtasik