Åke Blomström Masterclass – Prix Europa tak się nazywa kurs mistrzowski dla młodych autorów audio, który w tym roku odbędzie się w Poczdamie przy okazji festiwalu Prix Europa.
Festiwal Prix Europa po raz pierwszy oficjalnie dołączył do projektu szkoleniowego, ale historia kursów mistrzowskich i troska o przekazanie wysokich standardów zawodowych młodszym kolegom po fachu ma długą tradycję i zaczyna się w 1986 roku od Åke Blomström Memorial Prize, nagrody dla młodego, zdolnego twórcy radiowego.
Patron nagrody Åke Blomström przez długie lata był dyrektorem redakcji audiodokumentu w Szwedzkim Radiu (SR). Był niezwykłą osobowością, mistrzem ironii, autorem programów dziecięcych i prekursorem reportażu śledczego. Wykształcił wielu młodych twórców, sprawił że szwedzki dokument radiowy stanął na najwyższym poziomie profesjonalizmu i wszedł do kanonu europejskiej sztuki radia. Po jego śmierci Szwedzkie Radio ustanowiło stypendium – nagrodę jego imienia przeznaczoną dla młodych reportażystów. Beneficjenci w ramach stypendium mogli uczestniczyć na koszt szwedzkiego radia w Międzynarodowej Konferencji Reportażu. Inicjatorem powołania stypendium był Peter Leonhard Braun, wieloletni szef departamentu dokumentu artystycznego berlińskiego radia (RBB) i przyjaciel Åke.
Z czasem obowiązki finansowe związane z uczestnictwem w IFC podzieliły między siebie cztery radiofonie skandynawskie, a stypendium objęła swoim patronatem Europejska Unia Nadawców. Celem stypendium było to, aby młody autor, od razu na początku kariery, poznał prace najlepszych, zainspirował się nimi i został oficjalnie przyjęty do rodziny twórców audio. Wyjazd na konferencję był zawsze dużym wydarzeniem dla początkujących radiowców, którym w ciągu kilku dni otwierały się uszy na zupełnie inne dźwiękowe przestrzenie.
Równolegle, na przełomie wieków, Europejska Unia Nadawców EBU powołała do życia EBU Master School on Radio Features, w którym w systemie mistrz – uczeń pracowali reportażyści z całej Europy. Pomysłodawcą był Edwin Brys, wieloletni kierownik działu dokumentu i słuchowiska we flamandzkim radiu w Belgii (VRT). W trakcie dwuletniego szkolenia, które odbywało się na zasadzie regularnych spotkań na żywo oraz on-line, młody adept sztuki audio pracował nad własnym dokumentem pod okiem swojego mentora oraz uczestniczył w warsztatach, poznając wszystkie aspekty pracy nad audiodokumentem, ze szczególnym naciskiem na storytelling i wykorzystanie radiowych środków artystycznego wyrazu. Odbyło się 6 edycji szkoleniowych, co roku uczestniczyło w nich około dziesięciu osób.
Od 2014 roku Åke Blomström Memorial Prize oraz EBU Master School połączyły swoje siły, przy EBU powołano do życia Åke Blomström Award Training -program finansowany przez dziesięć europejskich radiofonii. Trójka stypendystów miała zapewniony udział w Międzynarodowej Konferencji Reportażu IFC i w Festiwalu Prix Europa oraz warsztaty szkoleniowe prowadzone przez najlepszych twórców radiowych przy okazji obydwu wydarzeń. Każdy uczestników dostawał możliwość pracy z coachem nad własnym dokumentem.
Wiele prac, które powstały w ramach EBU Master School i Åke Blomström Award Training zdobyło najwyższe radiowe laury Prix Europa i Prix Italia.
W tym roku po raz kolejny zmieniła się nieco formuła szkolenia, a oficjalny patronat nad nim objął festiwal Prix Europa. Przewodniczącym projektu jest Tim Desmond z Radia Irlandzkiego (RTE), festiwal Prix Europa wspiera program organizacyjnie, zaś finansowanie jest w gestii europejskich radiofonii. Åke Blomström Masterclass – Prix Europa, bo tak od teraz będzie nazywał się program, to dwudniowe intensywne warsztaty, podczas których uczestnicy spotkają się z uznanymi twórcami i dowiedzą się, jak powstawały audiodokumenty nagradzane na międzynarodowych konkursach i festiwalach. Stypendyści będą mogli też skonsultować swoje własne pomysły i nawiązać relacje, które pozwolą im na dalszy rozwój zawodowy.
Aby zawalczyć o stypendium wystarczy przesłać życiorys, list motywacyjny i pięciominutowy fragment własnej pracy, w której kreatywnie wykorzystujemy dźwięk do opowiadania o świecie. Szczegóły i zasady aplikacji na stronie. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 sierpnia.