Pięć reportaży czeka na Wasze czułe nasłuchiwanie w Radiu Lublin. “Doktor Anielski” Moniki Malec to opowieść o Janie Danielskim, który był lekarzem służącym w 2 Pułku Strzelców Granicznych podczas wojny polsko-bolszewickiej, pracował także w Polskim Czerwonym Krzyżu. O międzypokoleniowym połączeniu Jana Danielskiego i Zygmunta Barszczewskiego posłuchacie tutaj. Reportaż o empatii, przyjaźni i potrzebie bycia obok drugiego człowieka na dobre i na złe przygotował Michał Zaręba. Jego “Wybiegana miłość” opowiada Pani Jadwidze i Panu Stanisławie, którzy poznali się w dramatycznych okolicznościach i odnaleźli w nich dobro. W lubelskiej rozgłośni przypomniano także reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet “Nasze niebo“. To audycja o miłości, która nie boi się wojny. O “Dziewczynie Ukrainie posłuchacie w reportażu Kasi Michalak. Jej opowieść “A na imię tej dziewczynie…” poświęcona jest wspomnianemu utworowi oraz osobom i ideom, które za nim stoją. W “Przefrunąć przez ocean życia” Mariusza Kamińskiego poznacie historię Jana Jakubowskiego, pilota, który walczył we Francji i Anglii w czasie II wojny światowej. W tym roku przypada 80. rocznica jego śmierci. W Radiu Białystok macie szansę posłuchać reportażu “Inny świat” Anety Gałaburdy i Alicji Pietruczuk, które opowiedziały o 365 dniach, w trakcie których Rosji nie udało się złamać ukraińskiego ducha i oporu. W “Szczęście ty moje” Joanny Sikory opowiada o trudnej odsłonie macierzyństwa i depresji poporodowej. Z kolei w “Bramie do nieba” Aleksandry Sadokierskiej posłuchacie o pracy konserwatorów zabytków Agnieszki i Macieja Dąbrowskich w XIX-wiecznym kościele św. Trójcy. “Specjały pana Polikarpa” poznacie w reportażu Renaty Redy, ktora opowiedziała o cukierniku i jego pasji. O głosie, który nadal rozbrzmiewa mimo śmierci traktuje audycja “Metafizyka nieobecności. Wiesław Szymański” Doroty Sokołowskiej.
Rozgłośnia PR w Katowicach w rocznicę nasilenia inwazji Rosji na Ukrainę wyemitowano reportaż Agnieszki Loch “To wciąż nasza wojna“. Wokół tego tematu skoncetrowana jest także opowieść Grzegorza Macha “Czekając na powrót do domu“. W obu audyjach poznacie historie uchodźców i ich życia w obliczu wojny, strachu i nadziei. Rosyjskiej agresji w Ukrainie poświęcono również cały tydzień w Studiu Dokumentu i Reportażu PR. W audycji “Życie na nowo” Magdy Skawińskiej posłuchacie historii uchodźców, którzy po przybyciu do Polski zamieszkali we Wrocławiu. Reportażystka jest także autorką audycji “Muszę iść do przodu” o młodej prawcznice z Ukrainy. Osobisty reportaż o odczuciach z wyjazdu do Ukrainy objętej wojną przez reportera, który w zasadzie pierwszy raz pojechał do tego kraju przygotował Adam Bogoryja-Zakrzewski. “Ukraina moimi oczami” jest do odsłuchania tutaj. W “Ucieczce z miast potępionych” Maciej Jastrzębski opowiada o pierwszych dniach rosyjskiej inwazji na Ukrainę, które spędził w Moskwie. Autor rozmawiał także z ratowniczką z Mariupola, która jest bohaterką jego reportażu “Mariupol: śmierć i łzy“.Urszula Żółtowska-Tomaszewska i Antoni Rokicki po roku powrócili do bohaterów opowieści, które realizowali tuż po wybuchu wojny i przygotowali reportaż “Ten rok zmienił nas wszystkich“. Autorzy przedstawili również rok wojny w Ukrainie oczami wolontariuszy i mieszkańców w reportażu “Odcienie solidarności“.
W Radiu Koszalin odnajdziecie dwa reportaże z ubiegłego tygodnia. Pierwszy z nich to “Teoria kroju” Katarzyny Kużel – zdjęcia, pamiętniki, koronkowe kołnierzyki czy nawet poszewki na kołdry – to wszystko może być cenną pamiątką rodzinnych historie, które w wyjątkowych przedmiotach zamyka artystka Małgorzata Zelek. Anna Winnicka przygotowała opowieść “Wojna pozostanie we mnie na zawsze…“, której bohaterką jest Nadia z Czernihowa zadomowiona w Koszalinie, jednak sercem – ciągle w Ukrainie. Radio Szczecin to trzy reportaże o zupełnie różnej tematyce. “Wojenne mamy” Małgorzaty Furgi to historia kobiet, które przyjechały do Polski, by ratować siebie i dzieci. Dziś tutaj żyją, pracują i nawiązują relacje. W “Bez porażki” Agaty Rokickiej poznacie poruszające historie, które kryją się za pracą-misją i relacją między człowiekiem a zwierzęciem, którzy wspólnie ratują ofiary trzęsień ziemi. Małgorzata Frymus w “Cała cerkiew jest ikoną” opowiedziała o jednym z najmłodszych zabytków w Polsce – Cerkwi Greckokatolickiej pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Białym Borze. W podcastach Radia 357 macie szansę wysłuchać opowieść “365 dni” Anny Dudzińskiej, w którym autorka zamyka rok wsłuchiwania się w świadectwa Ukraińców. To poruszająca opowieść o tych którzy zostali, by walczyć i tych którzy przyjechali do Polski, by szukać schronienia.
Chcesz współtworzyć ten dział? Napisz do nas! Chcesz wspierać naszą pracę? Dołącz do patronite.