W Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia czeka między innymi reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego, który przedstawia historię Świnoujcia i wyspy Uznam. W “Schedzie po ruskich” bohaterowie opowiadają, co zostawili po osobie w Świnoujściu Sowieci i jaki wpływ owa scheda ma na miasto dzisiaj. Anotni Rokicki zrealizował audycję, która może być dla nas wszystkich ostrzeżeniem i nauką. W “Toniemy w ciszy” autor opowiada o codzienności ratowników wodnych i o brawurze, która może kosztować życie. Posłuchajcie.
W podróż przez meandry Tik Toka zabiera słuchaczy Weronika Puszkar w audycji “Nieprzeciętni 2022“. Edukacyjną odsłonę jednego z najważniejszych mediów społecznościowych poznacie tutaj.
Do trudnej historii sprzed lat powróciła Magda Skawińska. 25 lat temu kraje Europy Środkowej nawiedziła powódź zwana później potocznie powodzią tysiąclecia. Jak wpłynęła na życie mieszkańców zalanych terenów i co myślą o tej tragedii obecnie? Posłuchajcie “Wielkiej wody“. Do jednego z najtrudniejszych w historii momentów wraca także Joanna Bogusławska. W audycji “Zachować pamięć” opowiada o badaniach arechologicznych prowadzonych w bunrze Anielewicza. Podczas powstania w getcie, w ruinach budynku znajdował się sztab Żydowskiej Organizacji Bojowej. Posłuchajcie.
W Radiu Koszalin czeka “Marynarz z Leżajska” Jolanty Rudnik. Bohaterem opowieści jest kapitan żeglugi wielkiej, który od kilkudziesięciu lat związany jest z morzem – pływał na kutrach rybackich, żaglowcach, promach, statkach handlowych i pasażerskich, był także kapitanem portów i pilotem morskim. Morską opowieść odnajdziecie tutaj. W Radiu Pomorza i Kujaw zaprezentowano audycję Mariusza Kamińskiego z Radia Lublin. Audycja “To ostatnie takie trio” opowiada historię Pana Józefa, który wraz z kolegą i ich wspólną przyjaciółką…klaczą Malutką pracują w przydomowych ogródkach. To zajęcie, pielęgnowana od lat miłość do koni i opieka nad ukochaną 90-letnią już mamą, której codziennie gotuje obiady, stanowią sens jego życia i dają mu siłę.
Esencję kaszubskiej kultury odnajdziecie w Radiu Gdańsk. Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice” przedstawił Daniel Wojciechowski w audycji “My z Sierakowic”, którą znajdziecie w tym linku. W Radiu Szczecin wyemitowano z kolei reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny “Nie mam jeszcze Papieża“. To audycja o lecie z muzami, a przede wszystkim – X Muzą, czyli kinem.
Patroni Radia 357 mają szansę ponownego wysłuchania reportażu o niezwykłym perkusiście Saulu Dreierze. Jego najbliższa rodzina została zamordowana w Holokauście, on sam jako młody chłopak trafił do getta, a później do obozów koncentracyjnych. W wieku niemal 90 lat Saul postanowił założyć zespół, składający się z ludzi, którzy tak jak on przeżyli Holokaust. Sprawdźcie reportaż Beaty Kwiatkowej „W rytmie Saula”, który bez wątpienia daje energię i napełnia miłością do życia.