W Radiu Białystok odnajdziecie sześć reportaży, a wśród nich “Czarne perły” Joanny Sikory. To dźwiękowy zapis tradycji i wspomnień związanych ze zwyczajowym pisaniem pisanek. Autorka przygotwała także drugi, pozostający w temacie wielkanocnym reportaż “Droga wiary“. O tajemnicy zmartwychwstania posłuchacie w audycji “Życie, które się nie kończy” Dominiki Dębskiej. “Ja pójdę za nią” Agnieszki Czarkowskiej opowiada historię Marianny Biernackiej z Lipska nad Biebrzą, która w czasie II wojny światowej ofiarowała swoje życie za synową i jej nienarodzone dziecko. Rozstrzelano ją 13 lipca 1943 r. w Naumowiczach koło Grodna. Z kolei Kasia Michalak opowiedziała o najważniejszej postaci dzieciństwa dla urodzonej w czasie wojny we Lwowie Ewy Hubner-Pańczyk. Była to starsza o cztery lata „siostra” Ludka. Kim była naprawdę? Posłuchajcie “Mojej Ludki“. “Na ławeczce” spotkają się bohaterowie reportażu Agnieszki Trofimiuk. Reportaż jest nostalgiczną opowieścią o starości, samotności i przemijaniu.
W Radiu Katowice posłuchacie audycji Jadwigi Woźnikowskiej “Pomagając“, która opowiada o wspólnotowych, miejskich śniadaniach wielkanocnych dla potrzebujących. Reportażystka, wraz z Jackiem Kurkowskim, przygotowała także reportaż “Nieświęty Mikołaj“ – to historia, która pyta: Czym jest jednak grzech? Jak bardzo może ewoluować? Czy złe uczynki można zmierzyć? Czy będą kiedykolwiek wybaczone? Sprawdźcie, jakie odpowiedzi uda Wam się odnaleźć w audycji. Śląska rozgłośnia zaprasza także do słuchania nowego cyklu „Piękny umysł, czyli nauka jest kobietą”. Anna Sojka i Katarzyna Głuch-Juszkiewicz będą prezentowały kobiety, które zasłużyły się dla nauki na świecie, chociaż żyły w czasach, gdy była to sfera zdominowana przez mężczyzn. Pierwsza część opowiada o Elżbiecie Heweliusz, a posłuchacie jej tutaj. Radio Lublin to aż sześć audycji z ubiegłego tygodnia. Odnajdziecie wśród nich “Towarzystwo Pani Róży” Moniki Malec, w którym poznacie historię Lubelskiego Towarzystwia do Walki z Gruźlicą, działającego od 1909 roku do początków II wojny światowej. Stworzyła je Róża Mączewska, żona zmarłego na gruźlicę lubelskiego adwokata, która zachęciła do współpracy lekarzy, przedsiębiorców, ziemian. Reportażystka zrealizowała także audycję o młodych ludziach zafascynowanych kulturą ludową. “Młodych i tradycję” znajdziecie tutaj. Do wysłuchania “Rodzinnych opowieści przy wielkanocnym stole“ zaprosiła Magda Grydniewska, a Czesława Borowik opowiedziała o „Strażniczkach starych pieśni”, czyli zespole Jarzębina. Na antenie lubelskiego radia przypomniano także reportaż “Ulmowie” Adama Głaczyńskiego. Agnieszka Czyżewska-Jacquemet i jej „Dzień dobry, dzień zły” zaproszą Was do świata pani Ewy Bednarz, dla której przedświąteczny czas to szansa na zebranie pieniędzy na dodatkową rehabilitację córki, która od lat zmaga się z chorobą.
W Studiu Reportażu i Dokumentu PR posłuchacie “Cichych bohaterów” Antoniego Rokickiego o bohaterach Armii Krajowej. Autor opowiedział także o wielkanocnych zwyczajach malarki Stanisławy Mąki w reportażu “Mój świat“, a wspólnie z Urszulą Żółtowską-Tomaszewską zrealizowali opowieść “Dopóki wojna trwa“ o pracy korespondenta w obliczu wojny. Z kolei “Usłyszeć wojnę” to reportaż Macieja Jastrzębskiego o wojnie na Ukrainie wyrażonej słowami, dźwiękami i muzyką, którego posłuchacie tutaj. Weronika Puszkar w audycji “Zgłoś się“ zapozna Was z kolejną edycją plebiscytu “Nieprzeciętni”, a Monika Chrobak w audycji “Lachowskie palmy” pokaże dźwiękowo tradycję dekorowania Grobu Pańskiego kilkumetrowymi palmami.
W Radiu Koszalin możecie wybrać się z Mateuszem Sienkiewiczem na “Poszukiwanie porządku wszechświata“. To historia o proboszczu wiejskiej parafii w Lędyczku w Wielkopolsce, który w czasie wolnym poszukuje śladów przeszłości. „Wileńskie tradycje Anny Teresińskiej” przedstawiła Anna Winnicka, a w reportażu “Nasz pastor” autorka opowiedziała o pastorze Sebastianie Bestrzyńskim z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Koszalinie i Słupsku. Natomiast “Pałac marzeń” Tomasza Trana to zapis marzenia, które spełnia się, gdy odnajdzie się odwagę i pasję. Z takiego założenia wyszli Patrycja Hoppe oraz David Półrolniczak, którzy kupili zabytkowy pałac z przełomu XIX i XX w. w jednej z kaszubskich wsi. Michal Słobodzian z Radia Pomorza i Kujaw przygotował reportaż „Oto stało się nowe”. To trudna historia o dramatycznym dzieciństwie i Fundacji Syloe, która wspiera osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. W Radiu Gdańsk posłuchacie o tradcycji Wielkiego Tygodnia w katolickiej Hiszpanii w reportażu “Semana Santa” Anny Rębas. W PR Olsztyn Alicja Kulik stworzyła reportaż “Kolejny rok” o świętach w walczącej o niepodległość Ukrainie.