Do “Świata z Julką” zabierze Was Kamila Litman z Radia Łódź. Autorka opowiada o dziewczynie, która nie miała szczęścia w rozdaniu. Metafora gry w karty oddaje i trudy codzienności, i ogrom pasji i radości, jaki ma w sobie bohaterka. Julka to dziewiętnastolatka z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Większość swojego życia spędziła w domu dziecka dla dzieci chorych prowadzonym przez fundację Dom w Łodzi. To tam poznała Monikę, która dziś jest dla niej najważniejszą osobą w życiu. Jaki jest świat Julki i jaki jest świat z nią? Posłuchajcie.
“Pomoc ponad granicami” Anny Winnickiej to reportaż wyemitowany w Radiu Koszalin. To opowieść o Pani Wandzie z Odessy, która 24 lutego, w dniu wybuchu wojny, skończyła 70 lat. Jej życiem, oprócz najbliższej rodziny, są psy i koty dlatego właśnie zwierzęta chciała uratować przed śmiercią. Do Polski przywiozła czternaście kotów i dwa psy. Tę historię o odwadze, miłości do zwierząt i wolności odnajdziecie tutaj. W koszalińskiej rozgłośni czekają także “Dwa lata po…“, czyli audycja Renaty Pacholczyk. Historię tę może opowiedzieć wiele chorych onkologicznie kobiet. Na swoją bohaterkę autorka wybrała silną czterdziestolatkę – zakochaną w pszczołach rolniczkę, która zderzyła się z najgorszą w życiu diagnozą. Jak Pani Magda poradziła sobie z usłyszanym dwa lata temu wyrokiem? Posłuchajcie tutaj.
O człowieku, który mógłby żyć nawet 300 lat opowiedział Michał Słobodzian w Radiu PiK. „Żal byłoby mi odchodzić już teraz. Chce mi się żyć, na nowo” – mówi bohater “Mogę żyć nawet…300 lat“. Skąd w stujednolatku tyle siły i pasji do życia? Sprawdźcie sami wsłuchując się w tę historię.
W Radiu Szczecin czekają trzy opowieści. „Upamiętnić ludzi – młodzież tworzy przyszłość” to reportaż Małgorzaty Furgi, w którym uczniowie i nauczyciele postanowili dotrzeć do świadków historii i opracowali losy ludzi represjonowanych przez Niemcy hitlerowskie w obu krajach. Posłuchajcie. Autorka zaprasza także na…wizytę u Jagerów, czyli audycję o Agnieszce i Leszku Jagerów prowadzących tradycyjne gospodarstwo uprawiając owoce i warzywa.
Ostatnią z audycji Radia Szczecin jest “Marzenie szkutnika” – reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny. Zanim zaczęliśmy nazywać statki statkami, po wodach pływały szkuty. O trudach i pięknie zawodu szkutnika posłuchacie tutaj.
W Radiu Rzeszów natomiast “Król króla nie przytula“, czyli audycja Justyny Piekło o zaraźliwej pasji do gry w szachy. Z kolei eter Radia Zachód należał w tym tygodniu do maturzystów. Renata Wcisło opowiedziała o Aleksandrze Groszek, dziewiętnastoletniej dziewczynie… z innej epoki. Bohaterka ma odwagę mówić głośno, co myśli, wbrew modom ubiera się w stylu retro, i żyje tak, jak lubi. “Odważna, bardzo romantyczna” czeka tutaj. Cezary Galek opowiedział w swoim reportażu o Piotrze Marczeni, który od sześciu lat ratuje od zapomnienia poniemiecki, ewangelicki cmentarz w Podłej Górze. “Ludzie tacy sami jak my” to opowieść o ciekawości historii, przywracaniu pamięci i nieustępliwości, którą odnajdziecie tutaj.
W podcastach Radia 357 patroni mogą wrócić do reportażu “Cyfry i głosy“. Justyna Godz odwiedziła ośrodek psychoterapeutyczny Fundacji Światło Dla Życia, który pomaga osobom zmagającym się z zaburzeniami odżywiania. W audycji wybrzmią świadectwa zmagających się z chorobą.
Na długiej liście audycji, do których warto wrócić nie mogło zabraknąć Radia Lublin. Wszystkie powtórki i premiery mijajacego tygodnia opisaliśmy w artykule Co słychać w Radiu Lublin. Wróćcie także do Radia Klang, w podcastach którego czeka zapowiadana tutaj opowieść Pauliny Pikiewicz. Już jutro na portalu znajdziecie sygnał o zbliżających się premierach. Stay tuned!