Rozpoczynając od Radia Białystok, chcemy polecić Waszej uwadze kilka opowieści. Pierwsza z nich to „Taka to była radość” Alicji Pietruczuk. To reportaż o rzeźbiarzu ludowym, który ponad 80 lat swojego życia spędził we wsi nad Narwią i jak sam mówi: „Centrum świata jest w Kaniukach”. O miłości do jednego miejsca, którego nie sposób opuścić opowiada także audycja „Tylko jedno miasto” Doroty Sokołowskiej. Bohaterami reportażu są Józef Babiel i Łomża – miasto, z którego nie wyjechał nigdy na dłużej niż miesiąc, o pamięć którego dba każdego dnia. Drugim z reportaży autorki, który pojawił się w eterze białostockiej rozgłośni w minionym tygodniu jest „Dwanaście kroków”, czyli opowieść o żonach alkoholików.
Z kolei „Droga do domu” Agnieszki Czarkowskiej poświęcona jest Apolonii Dobrzyńskiej, która z całą swoją rodzina przeżyła zesłanie do Kazachstanu. Uratowała się tylko ona i jej mała córeczka. Po trzech latach nędzy i głodu udało jej się ewakuować na Bliski Wschód. Została skierowana do obozu dla uchodźców w Afryce, gdzie spędziła blisko pięć lat. Wyemitowano także audycję dokumentalną Joanny Sikory. „Incydent kowieński” opowiada o jedynym Japończyki, którego uhonorowano tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Dyplomata Chiune Sugihara w czasie drugiej wojny światowej uratował życie tysięcy Żydów.
W Radiu Katowice odnajdziecie reportaż Gabrieli Kaczyńskiej „Nasz sposób na życie”, czyli opowieść o scholi, która przyciąga i młodzież, i dorosłych. Reportaż „Dwa światy” Wojciecha Skowrońskiego ukazuje codzienną pracę schroniska „Psitul mnie”, ale też dwie postawy ludzi – tych, którzy kochają zwierzęta i są wolontariuszami i tych, którzy w ataku złości potrafią wyrządzić krzywdę. Z kolei w reportażu Ewy Niewiadomskiej „Jak żyć bez Bacha?” poznacie z bliska magię instrumentu niepowtarzalnego – monumentalnych organów z wielkiej sali koncertowej NOSPR-u w Katowicach. Jadwiga Woźnikowska spotkała się z fitmamami, z którymi porozmawiała o aktywności sportowej w okresie ciąży. „Fitmam” posłuchacie tutaj.
W Radiu Lublin przypomniano reportaż Mariusza Kamińskiego „Jestem z Wilna”. Bohaterem audycji jest Józef Burczak-Abramowicz, urodzony w Wilnie w latach trzydziestych, obdarzony wręcz fotograficzną pamięcią. W „Darczyńcach” Moniki Malec zajrzycie do Archiwum Państwowego, które skrywa pamiątki i dokumenty wielu rodzin. Dominik Gil w „Iskierce radości” opowiedział o małżeństwie prowadzącym ekologiczne gospodarstwo, które zimą zmienia się w rozświetlony dekoracjami świątecznymi park.
Studio Reportażu i Dokumentu PR to aż dziewięć audycji wyemitowanych w ostatnich siedmiu dniach. „Miłość na przeczekanie” Dominiki Dębskiej to historia o dzieleniu się miłością i czułością, które owocuje powstaniem rodziny zastępczej. “Jedni z piętnastu” to reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej, która zapytała: Czym dla młodych ludzi mieszkających od urodzenia na wsi, jest fakt, że ich wieś staje się miastem? Próbę odpowiedzi na to pytanie odnajdziecie tutaj. Autorka zrealizowała także audycję „Miastowi”, w której centrum znajduje się Latowicz – jedna z najstarszych osad w południowo-wschodniej części Mazowsza. O żołnierzach pułku Azow i ukraińskiej obronie terytorialnej, którzy przez prawie dwa miesiące odpierali ataki pięciokrotnie liczniejszych oddziałów rosyjskiej armii opowiedział Maciej Jastrzębski w „Strażniku Fortecy”. W „Strażnikach lasu” Dominik Gil przedstawia włodawskich aktywistów i przyrodników, którzy starają się uchronić 60-hektarowy stary las w Korolówce przed wycinką. W SRiD PR pojawił się także reportaż z Radia Białystok, którego autorką jest Aleksandra Sadokierska. Reportażystka zaprasza słuchaczy do Sitawki, niewielkiej wsi, która zasłynęła deskalami – malowidłami na starych stodołach. Sitawka to także dawne pieśni, które jednoczą społeczność. Sprawdźcie, co słychać “Zimową porą w Sitawce“. Henryk Dedo i Waldemar Kasperczak opowiedzieli o „Więziennej piekarni”. O chlebie wypiekanym z pasją i o więzieniu, miejscu odkupienia swoich win posłuchacie tutaj. Do wejścia w Rok Jerzego Nowosielskiego zachęca Monika Chrobak. O jednym z najwybitniejszych współczesnych ikonopisarzy posłuchacie w “Alfabecie Nowosielskiego“. Bohaterem reportażu Jakuba Tarki jest Allan Starski – wybitny scenograf, współpracownik największych reżyserów, zdobywca Oscara i wielu innych prestiżowych nagród filmowych. „Człowiek ze scenografią” do odsłuchania tutaj.
W Radiu Koszalin wybrzmiało „Jedyne marzenie” Katarzyny Kużel. To opowieść o pięcioletnim Adrianie Stąporowskim, który choruje na nieuleczalną chorobę genetyczną. Jak spełnić tytułowe marzenie posłuchacie w linku.
Żaneta Walentyn i Michał Słobodzian przygotowali reportaż „Orzeł czy reszka”, czyli sylwetkę naukowca, profesora Jana Czochralskiego. Audycja wybrzmiała na antenie Radia Pomorza i Kujaw. Reportaż Alicji Samolewicz-Jeglickiej „Boski Prysznic” to opowieść o ludziach, dla których najważniejsze jest spotkanie. Do wspomnianego spotkania dołączycie w Radiu Gdańsk.
Radio Szczecin to aż trzy reportaże Małgorzaty Furgi: “Muttersprache – polski; Nationalität – polska“, „Kociarka wspiera Ukrainę” oraz „Długa droga do adopcji”. Pierwsza z audycji traktuje o korzeniach polskiego harcerstwa i szeregu tragicznych zdarzeń, które nastąpiły po 1925 roku. W kolejnym reportażu dowiecie się, jak Stowarzyszenie Kociarka ratuje ukraińskie, ratowane przed wojną, kotki. W „Długiej drodze do adopcji” poznacie historie osób, którym udało się zostać rodzicami adopcyjnymi i tych, którzy wyczekują tego dnia. W tej samej rozgłośni posłuchacie także „Systemu ludzkich serc” Anny Kolmer. To audycja o wyrównywaniu szans i pomocy, która może przyczynić się do wyjścia z ubóstwa.
W Radiu Olsztyn czekają reportaże: „Szczodry” Aleksandry Skrago oraz „Spotkanie” Alicji Kulik. W „Szczodrym” wybrzmi „Szczedryk”, czyli najbardziej znany na świecie ukraiński utwór muzyczny stworzony na początku XX wieku przez ukraińskiego kompozytora Mykołę Leontowycza. Co łączy „Szczedryk” i Olsztyński Konwój Humanitarny? Posłuchajcie. Z kolei do spotkania z tajemnicą i skupieniem pisania ikon zostaniecie zaproszeni w drugiej z przywołanych audycji. Odnajdziecie ją tutaj.
Patroni Radia 357 mogą odsłuchać także reportażu Anny Dudzińskiej „Kiedy dobro się zmęczy”, który opowiada o dwu odsłonach polskiego stosunku do Ukraińców. Z jednej strony – pomoc, wsparcie i ciepło. Z drugiej – przeklinanie, ataki, złość. O tym, jak nie pozwolić, by dobro przegrało posłuchacie w Twoje 357.