Opowieści zamknięte w tkaninach, które przeleżały w szafach dziesiątki lat. Ich właściciele zdecydowali się wypożyczyć je na wystawę w Podlaskim Instytucie Kultury. Jeden z białostockich Spodków wypełniło 70 tkanin. Wśród nich są tkaniny dwuosnowowe, perebory, radziuszki, kilimy czy lniane obrusy. Każda z nich kryje historie i wspomnienia, które udźwiękowiła Joanna Sikora w reportażu „Nowy wątek” dla Radia Białystok. Audycję znajdziecie tutaj. Kolejna opowieść z białostockiej rozgłośni to „Tańcem przez życie” Anny Bogdanowicz. Jej bohaterką jest Maria, która od dziecka kochała taniec i okazała się być to miłość odwzajemniona. Pochodząca z Syberii tancerka odnosiła sukcesy w swojej dyscyplinie, za sprawą których trafiła do Polski. Dzisiaj jest instruktorką tańca, która marzy o powrocie na parkiet. Posłuchajcie. Tematu pasji, choć zgoła innej, trzyma się także reportaż „Mieczów ci u nas dostatek„ Moniki Hemperek. Autorka opowiada o Michale, magistrze archeologii Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie, który odtwarza takie sylwetki jak: rycerza z drugiej połowy XV wieku z terenów Lombardii, wojownika kultury przeworskiej z końca II wieku n.e., a także gladiatora lekkozbrojnego posługującego się dwoma mieczami jednocześnie. Z kolei na „Właściwe tory” sportów motocyklowych zaprasza Tomasz Najda, który przedstawia wielki powrót żużla i sukcesy zawodników „czarnego sportu”. Posłuchacie o nich tutaj. W Radiu Białystok czeka także opowieść ze służby w Marynarce Wojennej, a dokładnie – na najsłynniejszym polskim niszczycielu ORP „Błyskawica”. W reportażu Mariusza Kamińskiego „Nasz sąsiad bosman” snuje ją Marian Ślepecki, który należał do ostatniej załogi na tym okręcie, zanim doszło do tragedii w 1967 roku.
W audycji „Człowiek nie wypije, ryba nie przeżyje” Marek Gąsiorowski sprawdza, co złego dzieje się z rzeką Supraśl. Rzeka, opisywana w przewodnikach turystycznych jako dziewicza, latem 2021 roku zaczęła wyrzucać na swój brzeg śnięte ryby. Czy takie klęski ekologiczne mogą się powtarzać i jakie są ich przyczyny? Posłuchajcie. Na międzypokoleniowe spotkania integrujące mieszkańców wsi Matczyn poczujecie się zaproszeni przez Monikę Malec w reportażu „Matczyn odpowiada„. Podczas spotkań młodzi i starsi mieszkańcy wymieniają się doświadczeniami, wspomnieniami i wiedzą. Wspólnie zastanawiają się nad zmianami w ich małej ojczyźnie i rozważają, czego im najbardziej w niej brakuje. Autorka zrealizowała także audycję „Za starym murem„, w której kamienno-ceglany mur na Podzamczu w Łęcznej skrzętnie skrywa swoje tajemnice. To miejsce z długą i bogatą historią, którą poznacie bliżej tutaj. Pozostając w opowieściach utkanych przed laty warto wysłuchać „Ułana z cenzusem” Jana Smyka. Reportażysta przybliża postać Mieczysława Wroczyńskiego, żołnierza kampanii wrześniowej i ostatniego uczestnika Powstania Warszawskiego z Białegostoku, w którym używał pseudonimu „Stary”. Posłuchajcie.
Wokół tematu jednej z chorób cywilizacyjnych – otyłości – i sposobów radzenia sobie z nią skupiła swoją audycję Dorota Sokołowska. W „Wyważonych” autorka opowiada o przyczynach i skutkach otyłości, metodach leczenia i wsparciu, które jest dla chorego niezbędne. Posłuchajcie. Ostatnią z audycji z białostockiego radia z minionego tygodnia jest „Na dalekich misyjnych polach” Czesławy Borowik. Autorka opowiedziała o losach mężczyzny, który jako dziecko marzył o misjach. W stanie wojennym uciekł z kraju, bo nie wierzył, że komunizm w Polsce upadnie. Po studiach w Paragwaju przyjął święcenia kapłańskie, a jego opowieść poznacie tutaj.