Posłuchaj raz jeszcze. Tydzień w reportażu

Jak w każdym tygodniu proponujemy Wam powrót do audycji, które w ostatnich siedmiu dniach wybrzmiewały na antenach polskich rozgłośni. Jakie historie tym razem opowiedziano dźwiękiem?

Opowieści zamknięte w tkaninach, które przeleżały w szafach dziesiątki lat. Ich właściciele zdecydowali się wypożyczyć je na wystawę w Podlaskim Instytucie Kultury. Jeden z białostockich Spodków wypełniło 70 tkanin. Wśród nich są tkaniny dwuosnowowe, perebory, radziuszki, kilimy czy lniane obrusy. Każda z nich kryje historie i wspomnienia, które udźwiękowiła Joanna Sikora w reportażu “Nowy wątek” dla Radia Białystok. Audycję znajdziecie tutaj. Kolejna opowieść z białostockiej rozgłośni to “Tańcem przez życieAnny Bogdanowicz. Jej bohaterką jest Maria, która od dziecka kochała taniec i okazała się być to miłość odwzajemniona. Pochodząca z Syberii tancerka odnosiła sukcesy w swojej dyscyplinie, za sprawą których trafiła do Polski. Dzisiaj jest instruktorką tańca, która marzy o powrocie na parkiet. Posłuchajcie. Tematu pasji, choć zgoła innej, trzyma się także reportaż “Mieczów ci u nas dostatek Moniki Hemperek. Autorka opowiada o Michale, magistrze archeologii Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie, który odtwarza takie sylwetki jak: rycerza z drugiej połowy XV wieku z terenów Lombardii, wojownika kultury przeworskiej z końca II wieku n.e., a także gladiatora lekkozbrojnego posługującego się dwoma mieczami jednocześnie. Z kolei na “Właściwe tory” sportów motocyklowych zaprasza Tomasz Najda, który przedstawia wielki powrót żużla i sukcesy zawodników “czarnego sportu”. Posłuchacie o nich tutaj. W Radiu Białystok czeka także opowieść ze służby w Marynarce Wojennej, a dokładnie – na najsłynniejszym polskim niszczycielu ORP „Błyskawica”. W reportażu Mariusza Kamińskiego “Nasz sąsiad bosmansnuje ją Marian Ślepecki, który należał do ostatniej załogi na tym okręcie, zanim doszło do tragedii w 1967 roku.

W audycji “Człowiek nie wypije, ryba nie przeżyjeMarek Gąsiorowski sprawdza, co złego dzieje się z rzeką Supraśl. Rzeka, opisywana w przewodnikach turystycznych jako dziewicza, latem 2021 roku zaczęła wyrzucać na swój brzeg śnięte ryby. Czy takie klęski ekologiczne mogą się powtarzać i jakie są ich przyczyny? Posłuchajcie. Na międzypokoleniowe spotkania integrujące mieszkańców wsi Matczyn poczujecie się zaproszeni przez Monikę Malec w reportażu “Matczyn odpowiada. Podczas spotkań młodzi i starsi mieszkańcy wymieniają się doświadczeniami, wspomnieniami i wiedzą. Wspólnie zastanawiają się nad zmianami w ich małej ojczyźnie i rozważają, czego im najbardziej w niej brakuje. Autorka zrealizowała także audycję “Za starym murem“, w której kamienno-ceglany mur na Podzamczu w Łęcznej skrzętnie skrywa swoje tajemnice. To miejsce z długą i bogatą historią, którą poznacie bliżej tutaj. Pozostając w opowieściach utkanych przed laty warto wysłuchać “Ułana z cenzusemJana Smyka. Reportażysta przybliża postać Mieczysława Wroczyńskiego, żołnierza kampanii wrześniowej i ostatniego uczestnika Powstania Warszawskiego z Białegostoku, w którym używał pseudonimu “Stary”. Posłuchajcie.

Wokół tematu jednej z chorób cywilizacyjnych – otyłości – i sposobów radzenia sobie z nią skupiła swoją audycję Dorota Sokołowska. W “Wyważonych” autorka opowiada o przyczynach i skutkach otyłości, metodach leczenia i wsparciu, które jest dla chorego niezbędne. Posłuchajcie. Ostatnią z audycji z białostockiego radia z minionego tygodnia jest “Na dalekich misyjnych polachCzesławy Borowik. Autorka opowiedziała o losach mężczyzny, który jako dziecko marzył o misjach. W stanie wojennym uciekł z kraju, bo nie wierzył, że komunizm w Polsce upadnie. Po studiach w Paragwaju przyjął święcenia kapłańskie, a jego opowieść poznacie tutaj.

W Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia także czeka wiele wartych wysłuchania audycji. Do okrutnych lat 40. powraca Urszula Żółtowska-Tomaszewska w reportażu Wielka akcja“, który traktuje o masowych wywózkach ludności żydowskiej z getta warszawskiego do obozu zagłady Treblinka. Adam Czerniaków, prezes warszawskiej Rady Żydowskiej, nie łudził się, że wywożeni ludzie trafią do pracy – jak kłamliwie zapewniali Niemcy. “Żądają ode mnie, bym własnymi rękami zabijał dzieci mego narodu. Nie pozostaje mi nic innego, jak umrzeć” – napisał w krótkim pożegnalnym liście do żony. 23 lipca popełnił samobójstwo. To historia, której nie wolno zapomnieć. Autorka wraca także do lat 20., tym razem jednak opowieść, którą przedstawia, przepełniona jest pasją i wyjątkową energią równie niezwykłej kobiety. “Mózg, piękno i bryczesy” to reportaż, którego bohaterką jest Aloha Wanderwell. To pierwsza kobieta, która samochodem objechała świat. Znała kilkanaście języków, ze swoich podróży przywiozła wiele filmów. Spędziła kilka miesięcy sama z tubylcami w Amazonii, po awarii pilotowanego przez nią samolotu. Fascynującą kobietę i jej losy poznacie tutaj. Urszula Żółtowska-Tomaszewska opowiedziała także o mężczyźnie, któremu nie straszny “Potwór z Loch Ness“. Piotr Biankowski jako jedenasty Polak w historii przepłynął La Manche. Teraz stawia sobie nowe wyzwanie – pragnie zmierzyć się z szkockim jeziorem Loch Ness. Ma do przebycia 37 km w akwenie głębokim na 230 metrów. Wszystko po to, by zebrać środki na łóżka dla rodziców chorych dzieci na oddziałach pediatrycznych, w tym w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni. Posłuchajcie. Autorka zrealizowała również reportaż “Historia kołem się toczy” – o wystawie w Muzeum Motoryzacji w Jeleniej Górze. Jakie historie kryją samochody sprzed niemal stu lat? Ostatnią propozycją od Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej jest “Witia” – reportaż o piętnastolatku, który od marca mieszka z rodziną w Polsce. Jak wygląda obecnie jego życie dowiecie się tutaj.

Budowa tunelu pod Świną w Świnoujściu, który ma stać się stałym połączeniem wysp Uznam z Wolinem i resztą kraju ma swoich zwolenników, ale też przeciwników. Jakie wątpliwości budzi i co oznacza dla mieszkańców i turystów opowiedział Adam Bogoryja-Zakrzewski w audycji “Promiarze“. O miejscu nierozerwalnie związanym z ludźmi gór i ich opowieściami – schronisku PTTK im. Wincentego Pola w Dolinie Roztoki (1031m n.p.m.), które powstało w 1876 roku posłuchacie w reportażu “Roztocka przyjaźń” Moniki Chrobak. Posłuchajcie. Do największej w historii kraju powodzi i jej konsekwencji powraca Magda Skawińska. W audycji dokumentalnej Powódź, spojrzenie wstecz poznacie historie ludzi, którym przyszło zmagać się z wielką wodą. Rzemieślnika z pasją poznacie w reportażu Grażyny Wielowieyskiej. Bohater opowieści jest pełny energii, zapracowany, bogaty w plany i pasje, a także, w co trudno uwierzyć, grubo po osiemdziesiątce. Raz do roku pan Ryszard pozwala sobie na wypoczynek. Wyjeżdża camperem, do ulubionej Skandynawii, by cieszyć się ciszą i piękną przyrodą.

W Radiu Koszalin czeka reportaż “Trzeba im wybaczyć i ich wspierać” Renaty Pacholczyk. To audycja poświęcona rodzinom, w których jeden z bliskich jest osobą uzależnioną. Posłuchajcie, w jaki sposób odnaleźć wsparcie mogą sami chorzy, ale także ci, którzy zdecydowali się im pomóc. “Wojnę oczami poetyprzedstawiła Anna Winnicka. Autorka opowiedziała o Renacie Korek – poetce, malarce, fotografce, badaczce historii, która słowem walczy o prawdę. W swoich wierszach symbolicznie zmaga się z rosyjskim najeźdźcą na Ukrainę i udowadnia, że słowo ma znaczenie. Reportażystka prezentuje także Pomorze jako mozaikę języków i  kultur w audycji “Ślady dawnych mieszkańców“. Ta różnorodność stanowi zarazem zapis dramatycznych wydarzeń z przeszłości, o których więcej dowiecie się tutaj. W Radiu Pomorza i Kujaw przypomniano dwie audycje Michała Słobodziana “Śladami czarnego krzyża” oraz “Podeptane parasole”. W pierwszym reportażu autor rozpoczyna podróż śladami Krzyżaków, którzy mimo iż przez lata owiani byli złą sławą, mieli spory wpływ na rozwój wielu miejsc Pomorza. W centrum drugiej audycji znajduje się Jędrek Połonina, którzy rzeźbił, malował i oprowadzał turystów po Bieszczadach. Legendą stał się już za życia. Posłuchajcie.

Historię okrętu zatopionego u wybrzeży Malty przybliżyła Marzena Bakowska w Radiu Gdańsk. Do “Serca Kujawiaka” zajrzycie tutaj. W gdańskiej rozgłośni posłuchacie także, jak “Wagner wraca do domu“. Anna Rębas opowiedziała o Władysławie Wagnerze, który w lipcu 1932 roku, gdy miał 19 lat, postanowił na drewnianej łódce opłynąć świat. Podróż trwała kilka lat, a w międzyczasie wybuchła wojna. Żeglarz nie mógł powrócić do kraju. Jak potoczyło się jego życie? Sprawdźcie sami. W Radiu Szczecin czekają aż trzy reportaże Małgorzaty Furgi. W “Okryty płaszczem, czyli paliatus” porusza temat opieki hospicyjnej. W audycji dr Jędrzej Stolarczyk, lekarz hospicyjny, i pielęgniarka hospicyjna Beata Kapinos opowiedzą o swojej pracy z chorymi i ich rodzinami. Drugi z reportaży autorka poświęciła ofierze tragicznych w skutkach protestów robotniczych z lat 70. 23 -letni Zbigniew Semczyszyn zginął tragicznie w grudniu 1970 roku. O ludziach uwikłanych w historię i ich rodzinach posłuchacie  w audycji “Jedno życie”. W ostatniej z opowieści przygotowanych przez Małgorzatę Furgę poznacie kobietę, która 35 lat przepracowała w szczecińskim porcie. Pani Ludmiła Kopycińska często powtarza – port jest mój i nikt mi go nie odbierze. Wysłuchajcie reportażu Gdzie diabeł nie może….  W Radiu Szczecin odnajdziecie także opowieść o Witoldzie Chromińskim. To jeden z najznakomitszych artystów fotografików powojennego Szczecina, a jego postać przybliżyła Małgorzata Frymus w audycji “Szczeciński fotograf“.

Dla Radia Rzeszów dziennikarskie śledztwo o…roślinnych słoniach w centrum Przeworska przeprowadziła Małgorzata Iwanicka. Poznajcie “Miasto ze słoniem w butonierce“. A na zakończenie – patroni Radia 357 mogą powrócić do reportażu Agnieszki Szwajgier Ruszyć z kopyta“. Bohaterowie reportażu spotkali się w stajni pod Szczecinem, żeby nauczyć się jazdy na koniach. Alicja ma depresję, ale nie mówi o tym na uczelni, ani w pracy. Tomasz stracił pracę i to spowodowało, że zamknął się w sobie. Karolina boi się, że nie poradzi sobie w nowej pracy. Ludzie w kryzysie psychicznym, po latach przerwy próbują wrócić na rynek pracy. Posłuchajcie ich historii.

Eliza Matusiak

Jeśli chcesz współtworzyć ten dział, napisz: eliza@audionomia.pl

This website uses cookies

We inform you that this site uses own, technical and third parties cookies to make sure our web page is user-friendly and to guarantee a high functionality of the webpage. By continuing to browse this website, you declare to accept the use of cookies.