O wędrówkach „na fali”, końcu świata i oczarowaniu przez to, co niewidoczne. Brzmi enigmatycznie? W Radiu Opole czeka na Was reportaż „Titita” Mariana Staszyńskiego o…krótkofalowcach z Klubu SP6PAZ, który liczy sobie już 55 lat. Nagranie znajdziecie w linku.
Z kolei w Radiu Białystok na uwagę i zasłuchanie czeka aż pięć audycji. We wrześniu ubiegłego roku zamknięto, ze względu na kryzys migracyjny, strefę przygraniczną w okolicach Białegostoku. Żyjący z turystyki mieszkańcy czekali aż osiem miesięcy na powrót turystów, którzy zapragną odkryć puszczę. Posłuchajcie reportażu Alicji Pietruczuk „Trudny sezon„. Kolejna propozycja z białostockiej rozgłośni to audycja „Których bronić trzeba…” Dominiki Dębskiej. To opowieść o doktorze Pawle Grabowskim, który od 11 lat w ramach hospicjum domowego pomaga nieuleczalnie chorym mieszkańcom podlaskich wsi. Bohater reportażu jest także założycielem Fundacji, za sprawą której powstało hospicjum stacjonarne, gdzie swoje miejsce znajdzie 50 potrzebujących pomocy chorych. Posłuchajcie tej historii tutaj.
„Powroty” – reportaż Olgi Gordiejew i Doroty Sokołowskiej to kolejna audycja, do której warto wrócić. Dokładnie tak, jak do dworu w Krasnogrudzie wracał jej bohater – Czesław Miłosz. Po latach do Krasnogrudy wraca także Elżbieta Smoleńska, była dziennikarka BBC, która podąża śladami noblisty. Audycję odnajdziecie na stronie. Kolejnym reportażem, w którym krzyżują się drogi Olgi, Żeni, Anfisy i Mariki są „Kwiaty nadziei” Aleksandry Sadokierskiej. Bohaterki tej opowieści są Ukrainkami z trzech różnych pokoleń, które wojna zmusiła do pozostawienia domów w Odessie, Buczy i Boryspolu. Dziś spotykają się w Białymstoku. Opowieści o kobietach posłuchacie tutaj. Ostatnią audycją z Radia Białystok jest „Na szlaku” Joanny Sikory. Autorka snuje opowieść o Wojciechu Kowalczuku – jego pracy i pasji do sztuki ludowej na Podlasiu. Ze szlakiem, bez którego nie byłoby bohatera tej historii zapoznacie się tutaj.