W Radiu Białystok posłuchacie dwóch audycji Joanny Sikory. Pierwsza z nich to “Artysta z natury“, czyli opowieść o małej pracowni, która pachnie drewnem i o Janie Szarkielu, który tworzy okiennice, nadokienniki i wszelkiego rodzaju zdobienia, które potem zachwycają turystów na ścianach podlaskich domów. Autorka przygotowała także audycję dokumentalną “Sen o srebrnym ekranie“. Opowiada w niej o nominacji do Oscara za scenę taneczną, o planie filmowym z Marlonem Brando czy o piosence, która przebojem wdarła się na rynki muzyczne w USA – a to wszystko historie przedwojennych twórców z Podlasia. Dorota Sokołowska zamknęła w dźwiękach narrację “Pani Niny od historii“. To opowieść o Ninie Gorbacz, która pielęgnuje pamięć o swoim rodzinnym mieście, dzieli się opowieściami w pisanych przez siebie artykułach i książce, spotyka z młodymi ludźmi, stworzyła także przedwojenną mapę Michałowa. W “Brzydkich zabawkach” Magdy Skawińskiej posłuchacie o pasji Doroty Dziak, która zrezygnowała z posady architektki, żeby mieć więcej czasu na szycie przytulanek. Tworzy je z płaszczy i swetrów, które kupuje w sklepach z używaną odzieżą. Tak powstają pluszowe koty, lisy, kury i żaby, które zawędrowały już na wszystkie kontynenty. Agnieszka Czarkowska jest autorką reporażu “Testament“, który koncentruje się wokół historii Jerzego Rybnika. Mężczyzna urodził się, kiedy jego ojciec był w więzieniu, miał trzy miesiące, gdy ojca nie było już na tym świecie. Aleksander Rybnik zginął 11 września 1946 roku z rąk stalinowskich oprawców w piwnicy białostockiego aresztu i do dziś nie wiadomo, gdzie leżą jego szczątki. W Radiu Katowice posłuchacie opowieści o sztangiście Bogdanie Cofaliku. W drugiej połowie lat 70. znalazł się w kadrze Śląska, zdobył tytuł wicemistrza Polski juniorów. Porzucił jednak pomost, by zostać księdzem. A to wszystko w “Jestem Papuasem” Doroty Stabik.
W Radiu Lublin czeka na Was pięć opowieści. Rozgłośnia przypomniała reportaż Mariusza Kamińskiego „Przez otwarte drzwi”. To reportaż o dramatycznych losach lubelskich luteran, wiernych, należących do parafii ewangelicko-augsburskiej w Lublinie. O miłości i odpowiedzialności za drugiego człowieka posłuchacie w “Odzewie sumienia” Dominika Gila – to historia osiemdziesięciolatków, którzy połowę swego życia poświęcili opiece nad rówieśnikiem z niepełnosprawnością intelektualną, który jako niemowlę został cudem ocalony z rzezi wołyńskiej. O eksperymentalnych systemach nauczania, gdzie w centrum jest uczeń, a nie nauczyciel posłuchacie w reportażu Moniki Hemperek “Mały mądry człowiek“. W “Z odmętów niepamięci” Magdy Grydniewskiej posłuchacie o żołnierzach wyklętych. Z kolei Czesława Borowik opowiedziała o byłych więźniach odbywających karę za działalność niepodległościową po wojnie w audycji “Saga rodu Matysiaków“. Studio Reportażu i Dokumentu PR to aż siedem historii non fiction. “Zrozumieć niezrozumiałe” część 3 – reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego porusza niezwykle trudną historię zbrodni na nieletniej. W “Życie jest cudem” Joanny Bogusławskiej posłuchacie historii matczynych miłości, które zwyciężają z chorobą. Autorka opowiedziała także o sile pokonywania barier i przeciwności w audycji “Marsz mocy“. “Negatywy” Grażyny Wielowieyskiej odsłonią kulisy znalezionych fotografii ze zbiorów MDK Łazienkowska. Możecie także powrócić do trzech reportaży Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej: “Rotmistrz Pilecki“, “Drogowskazem zawsze: Bóg, Honor, Ojczyzna” oraz “Prawdziwy partyzant“.
W PR Koszalin posłuchacie “Chwili zadumy pod drzewami” Renaty Pacholczyk – to audycja to znaczeniu drzew i ich roli, którą nie zawsze dostrzegamy. W “Tutaj czujemy się bezpiecznie…” Anny Winnickiej autorka opowiedziała o punkcie opieki nad dziećmi uchodźców z Ukrainy. Natomiast „Trzeba zdeptać tę pamięć” Katarzyny Kużel to kolejna z audycji poświęcona żołnierzom wyklętym. Patroni Radia 357 mogą odsłuchać ponownie “47-100 Dziewkowice: Kim my jesteśmy?” Justyny Godz. Autorka postanowiła sprawdzić, kim są mieszkańcy tego zakątka Opolszczyzny.