W Radiu Białystok odnajdziecie reportaż o Helenie Bohle-Szackiej. Była białostoczanką, emigrantką, projektantką mody. Wśród wielu jej talentów w pamięci bliskich pozostał jeden szczególny – talent bycia przyjacielem. Jej historię opowiedziała Dorota Sokołowska w reportażu „Nauka przyjaźni”. W audycji Agnieszki Czarkowskiej i Alicji Pietruczuk „Jak ta rzeka” poznacie z bliska źródło talentu Czesława Niemena. Agnieszka Czyżewska-Jacquemet zaprasza na „Potańcówkę na dechach„. Mieszkańcy południowego Podlasia wynaleźli…taneczy wehikuł czasu. Sprawdźcie sam, jak brzmi. „Dom dorosłych dzieci” odwiedziła Alicja Pietruczuk. Jej reportaż traktuje o supraskiej „Arce” koło Białegostoku, gdzie dom znalazło osiem dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, wśród nich 40-letni Piotr – bohater audycji. O „Pani wachmistrz” opowiedział Jan Smyk. W centrum reportażu znalazła się Eugenia Kula, która przez wiele lat kontynuowała ułańskie tradycje rodzinne, jej ojciec bowiem był ułanem 10 Pułku Ułanów Litewskich. W audycji Alicji Pietruczuk i Lecha Pilarskiego „Pamięć znaczy życie„ poznacie historię Konstantego Kalinowskiego, nieznanego dotąd bohatera Powstania Styczniowego na Litwie. Joanna Sikora poświęciła swój reportaż „Prawo wyboru” freegance Ewelinie Głowackiej. O niemarnowaniu jedzenia, próbie zwrócenia uwagi na problem ogromnego marnotrawstwa wielkopowierzchniowych sklepów i problemach, jakie mogą wyniknąć z freeganizmu posłuchacie tutaj.
W Radiu Lublin czeka na Was pięć opowieści, które znalazły się w eterze rozgłośni w minionych siedmiu dniach. Monika Malec w reportażu „Dotknąć historii” opowiedziała o byłym wojskowym Ryszardzie Łozińskim. O genealogicznej i historycznej pasji posłuchacie tutaj. Z kolei „Macewy trzymają się na dobrej woli” Mariusza Kamińskiego poświęcone są pamięci ofiar Zagłady i osobom, które o tę pamięć dbają. Agnieszka Czyżewska-Jacquemet w „Iriszka i Akakuszka” przedstawiła historię tytułowych bohaterów. To opowieść o sztuce i wierze, że dobro zwycięży. O artyście i aktywiście jest także reportaż „Jedno drzewo” Kasi Michalak. Reportażystka opowiedziała o Jakubie Jakubowskim, który codziennie, przez cały rok, fotografuje swoje ulubione drzewo. W „Dolce vita” Czesławy Borowik spotkacie się z pasją, szacunkiem do pracy i rzemiosła.
Studio Reportażu i Dokumentu PR wyemitowało dwa reportaże Moniki Chrobak: „Mój rodzinny Lwów” oraz „Zdążyć z pomocą”. Pierwsza z audycji traktuje o Natalii Skinder z Nowego Sącza wędruje po śladach przodków i odkrywa swoje rodzinne korzenie we Lwowie. Druga z opowieści poświęcona jest tej samej bohaterce. Tym razem koncentruje się wokół pomocy humanitarnej dla Ukraińców, w którą kobieta jest szczególnie zaangażowana. „Metoda minimalizacji luzu…” – reportaż Magdy Skawińskiej opowiada o pasji do nauki, która nie ustaje mimo upływu lat. Joanna Bogusławka spotkała się z Hiroakim Murakamim, który postanowił spędzić w Polsce rok, nauczyć się języka i pracować jako tłumacz. Został jednak…aktorem i jako pierwszy Japończyk ukończył PWST w Krakowie. Posłuchajcie audycji „Znalazłem swoje miejsce„. W SRiD PR rzypomniano także reportaż „Dopóki mnie chcą” Jakuba Tarki, który poświęcony jest zmarłemu niedawno Markowi Gaszyńskiemu – dziennikarzowi, autorowi wielu wspaniałych tekstów muzycznych. O „Punkciku tam na górze” posłuchacie w reportażu Adama Bogoryja-Zakrzewskiego. Reportażysta opowiedział o przedsiębiorcach, fundacjach i osobach prywatnych, które stale pracują wolontaryjnie na rzecz Ukrainy. „Zabieganą Basię T.” poznacie w audycji Antoniego Rokickiego. To historia pełnej energii i kolorów epizodystce grającej w serialach, etiudach filmowych, teledyskach i reklamach.
Radio Koszalin zaprezentowało „Nowe życie” – reportaż Renaty Pacholczyk. To opowieść o Centrum Integracji w Rzyszczewie i osobach, które dzięki temu miejscu znajdują pomoc, nadzieję i siłę do zmiany. W „Szukając światła” Anny Winnickiej poznacie dziennikarkę pasjonującą się malarstwem. Autorka zrealizowała także „Bandurzystów w podziękowaniu„, którzy opowiadają o muzycznym dziedzictwie Ukrainy. „Pokochałem ciebie w noc błękitną…” Jolanty Rudnik i Bogumiły Żongołłowicz to reportaż o Konstantym Ildefonsie Gałczyńskim, jego twórczości i budzącym żywe zaintresowanie i kontrowersje życiu.
W Radiu Pomorza i Kujaw posłuchacie „Wieś nie wieś” Żanety Walentyn, która opowiedziała o Osielsku niedaleko Bydgoszczy – miejscu, które diametralnie zmieniło się przez lata. Natomiast w Radiu Gdańsk czeka na Was reportaż Anny Rębas „Ciepło i światło” poświęcony wolontariuszom zaangażowanym w pomoc wschodniej Ukrainie. Radio Szczecin to dwie audycje Małgorzaty Frymus „Instrumenty głośne i hałaśliwe czyli Kapela Teatru Brama”oraz „Kafle kręcą mnie bardziej”. Pierwszy z reportaży skupiony jest wokół Kapeli Teatru Brama powstałej w 2015 roku na potrzeby wielkiego, międzynarodowego projektu z udziałem Stowarzyszenia Teatr Brama „Karawana next”. Druga z opowieści to dźwiękowa historia miłości do zabytkowych kafli, pieców, żeliwnych drzwiczek i sztuce dawnego rzemiosła. W tej samej rozgłośni poznacie także „Ludzi z Domysłowa” Anny Kolmer. To audycja o ludziach tworzących historię małej turystycznej wsi. W Radiu Zachód posłuchacie historii zrealizowanej przez Izabelę Patek. „Kwiaty to jej specjalność” opowiadają o artystce Halinie Sobolczyk, jej walce o zdrowie i pasję.
Patroni Radia 357 mogą także wsłuchać się w „Białego misia dla dziewczyny”. Beata Kwiatkowska postanowiła sprawdzić, jakie kulisy kryje ta popularna, weselna piosenka lat 90.